Psichoterapijos metodika
Integruota psichoterapija yra psichoterapinė praktika, siekianti sujungti skirtingas psichoterapines teorijas ir praktikas tam, kad sukurtų efektyvesnį ir labiau individualizuotą požiūrį į kiekvieną žmogų bei jo asmeninius sunkumus. Tai – psichoterapinės terapijos forma, kuri apima elementus iš įvairių psichoterapinių metodų, tokių kaip psichoanalizė, humanistinė terapija, kognityvinė elgesio terapija ir kt. Integruota psichoterapija yra orientuota į Jūsų poreikius ir siekia padėti pasiekti savo asmeninius tikslus ir gerovę bei suprasti ir išspręsti psichologinius sunkumus. Ji gali būti pasitelkiama gydant įvairius psichologinius sutrikimus, pvz. depresiją, nerimą, traumą, priklausomybes, stresą, santykių problemas ir kt. Integruota psichoterapija iš terapeuto reikalauja gebėjimo prisitaikyti prie Jūsų individualių poreikių tam, kad būtų sukurtas individualizuotas, Jūsų poreikius atitinkantis gydymo planas. Tai dinamiška ir nuolat besivystanti terapijos forma, kuri skiriasi nuo kitų terapijos formų savo lankstumu.
Vilniaus psichologijos centro specialistai siūlo integruotą psichoterapiją, paremtą šiomis moksliniais tyrimais ir patirtimi išbandytomis teorijomis:
Psichodinaminė (psichoanalitinė) terapija
Psichodinaminė terapija yra psichoterapinės intervencijos rūšis, grindžiama psichoanalizės teorija ir metodais. Ši terapija skirta padėti žmonėms suprasti ir įveikti psichologinius sunkumus, susijusius su jų vidiniu pasauliu ir ankstyvaisiais gyvenimo patyrimais. Pagrindinis psichodinaminės (psichoanalitinės) terapijos tikslas yra išsiaiškinti ir išanalizuoti Jūsų pasąmoningas mintis, jausmus ir elgesio modelius, kurie gali sukelti problemų gyvenime. Terapijos metu gali būti aptariami ankstyvieji patyrimai ir jų poveikis Jūsų dabartinei elgsenai, jausmams bei santykiams su kitais žmonėmis. Šio proceso metu Jūs galėsite geriau suprasti savo emocijas ir elgesį, geriau suvokti save bei pagerinti santykius. Šio tipo terapija padeda atpažinti ir geriau valdyti nesąmoningas jėgas, formuojančias mintis, jausmus ir veiksmus – tai veiksmingas būdas susidoroti su daugeliu skirtingų problemų, įskaitant depresiją, nerimą, ir kt.
Kognityvinė ir elgesio terapija
Kognityvinės ir elgesio terapijos (KET) pagrindinis tikslas yra padėti žmonėms keisti savo mąstymo ir elgesio modelius, siekiant pagerinti psichologinę sveikatą ir gerovę. KET remiasi idėja, jog mūsų mintys ir įsitikinimai gali turėti tiesioginį poveikį mūsų jausmams ir elgesiui. Tad pasikeitus mintims galime pakeisti ir savo emocinę būklę. KET yra struktūruota terapija, sudaryta iš specifinių terapinių priemonių, kurias gali naudoti terapeutas. Šios priemonės apima mąstymo ir elgesio struktūrų analizę, kognityvines restruktūrizavimo technikas, elgesio eksperimentus, įvairius streso valdymo metodus ir kt. KET yra plačiai naudojama gydant įvairias psichologines problemas ir yra laikoma viena iš efektyviausių psichoterapinių praktikų.
EMDR Terapija
EMDR (nujautrinimo akių judesiais ir perdirbimo terapija) yra psichoterapijos rūšis, naudojama traumoms, nerimui ir kitiems emocinės sveikatos negalavimams gydyti. Ši terapija grindžiama idėja, kad mūsų smegenims sunku apdoroti trauminius prisiminimus, o tai sukelia emocinę kančią ir kitas psichologines problemas. Konsultacijos metu EMDR specialistas gali paprašyti Jūsų prisiminti traumuojantį įvykį (žinoma, tik po atitinkamo pasiruošimo šiai akistatai) ir tuo pat metu skatinti akių judesius, bakstelėjimus rankomis ar pypsėjimus ausyse, kad padėtų smegenims iš naujo apdoroti trauminius prisiminimus, kurie tarsi užstrigę pasąmonėje vis įsiterpia į kasdienybę, keldami vidinę sumaištį. Tokiu būdu nelaimingas praeities patirtis smegenys apdoroja visapusiškiau, suteikiant daugiau teigiamų minčių ir emocijų bei vidinės ramybės. Išbandę EMDR dažnai sako, jog visas vidinis skausmas tiesiog išnyko (tarsi stebuklingai) ir jį pakeitė ramybė. EMDR skiriasi nuo kitų psichoterapijos formų tuo, kad tai – labai tikslingas darbas su savimi, kurio metu paliečiami tie pasąmonės sluoksniai, kurie dažniausiai neprieinami įprastos psichoterapijos metu.
Dialektinė elgesio terapija (DBT)
Dialektinė elgesio terapija (angl. DBT) yra kognityvinės elgesio terapijos atšaka, kuriai didelę įtaką turi budizmo principai, ypač sąmoningas dėmesingumas ir netobulo, ne visad kontroliuojamo gyvenimo bei pasaulio priėmimas. DBT yra išsamiai ištirta terapija, siekianti padėti mažiau kovoti su neįtinkančiais jausmais ir elgesiu, kai negalite kontroliuoti tam tikros situacijos, ir išmokti priimti save, kad galėtumėte judėti pirmyn ir pasiekti savo tikslus. DBT yra labai praktiška terapija, suteikianti Jums daugybę pratimų patobulinti sąmoningumą, efektyviau reguliuoti emocijas, lengviau išgyventi gyvenimo siunčiamus išbandymus ir kurti bei palaikyti pilnavertiškus santykius.